Jak vybrat markýzu?

Zasloužila by si vaše terasa trochu přítmí? S markýzou vykouzlíte příjemný chládek, stín a ve městě alespoň trochu pocitu soukromí. Vznešené označení markýza dostává svého jména i během jejího používání. Lze jednoduše zatáhnout, nikde nepřekáží a dokáže skvěle podtrhnout styl celého bytu zvolením odpovídající barvy a kvality látky.

Markýzy na balkon se postarají také o větší soukromí

Kam markýzu umístit?

Podle toho, kam markýzu potřebujete, vyhledáváte adekvátní rozměry a typy konstrukce. Markýzy se nejčastěji pořizují na zahradní terasy, pergoly, lodžie ale i do městských balkonů nebo třeba za okna. Speciálním případem jsou markýzy na auto, které zastiňují provizorní jídelní kouty u obytných vozů. Kromě soukromého využití najdou markýzy uplatnění i ve venkovních restauracích a kaváren, kde hostům zajistí potřebný komfort.

Možnosti konstrukce

Kazetové markýzy

To, jakým způsobem bude potah v markýze uložen, ovlivňuje jeho barevnou stálost, ale také celkovou životnost. Na úschovu a zavinutí potahu v době nepoužívání skvěle poslouží hliníkové pouzdro (kazeta), které látku chrání před deštěm, nárazy větru a znečištěním (prach, plíseň). Samotné kazetové provedení působí velmi nenápadně a ničím nenarušuje prostor. Moderní kazetové systémy mohou nabídnout řadu příslušenství, jako je osvětlení, reproduktory, nebo topení.

Kazeta chrání látku před znečištěním

Otevřené markýzy

Pokud plánujete markýzu umístit pod převis (klasicky do podhledů baráku, nebo na strop balkonu), kde nebude potah tolik exponován, postačí vám jednodušší otevřená varianta bez kazety. Tento typ markýzy se navíc snadněji instaluje a bývá celkově levnější.

Otevřené provedení instalujte na méně exponovaná místa

S nosným profilem, nebo bez?

Jednoduchá a levnější konstrukce bez nosného profilu se hodí především na zastínění menších balkonů a teras. Hlavní nosná část obsahuje navíjecí mechanismus a dvě ramena. Oproti tomu stabilnější a robustnější markýza s nosným profilem lépe odolává větru a dešti, pokud ji zapomenete stáhnout.

K nosnému profilu přiléhají hliníková ramena, kotvící konzole a navíjecí mechanismus často doplněn o středovou vzpěru, která zajišťuje rovnoměrné propnutí látky. Nosný profil umožňuje montáž křížových ramen, která dokážou markýzu napnout do větší délky než je její šířka, a tak zastřešit například větší venkovní posezení.

Na co se zaměřit

Napínací mechanismus

Rozlišujeme sklopný a výsuvný mechanismus. Pro menší prostory, stejně tak jako okna, se hodí spíše sklopná ramena, která jsou lehčí a snadněji se namontují i na omezeném prostoru. Setkat se s nimi můžeme například i na výlohách obchodů. Navíjecí hřídel a ramena se na stěnu připevňují zvlášť, čímž se váha markýzy rovnoměrně rozloží.

Sklopné markýzy najdete i na výlohách a stáncích s občerstvením

Naproti tomu výsuvná ramena perfektně zastřeší i větší terasy. Na rozdíl od sklopného mechanismu zůstávají ve stejné rovině, mají složitější konstrukci, což se ve výsledku podepíše i na celkové hmotnosti.

Rozměry

Při vybírání markýzy je klíčovým parametrem šířka a délka výsuvu. Zjistěte si tedy výšku prostoru (minimální výškový profil na zahradách by měl být vyšší než 2 metry) a požadovanou šířku zastíněné plochy. V nabídkách se nejčastěji objevují markýzy široké od 2 do 4 metrů s délkou výsuvu do 3 metrů.

Potah

U výběru potahu byste měli také chvíli setrvat. Jednou věcí je barva a vzor, tedy spíše otázka vkusu a celkového stylu dané stavby, fasády a venkovního nábytku. Dalším krokem je funkčnost. Zde se zaměřte na impregnaci, která zajistí částečnou voděodolnost, dále pak propustnost světla určující míru zastínění a například UV filtr.

Povrchových úprav existuje celá řada a výrobci si je často pojmenovávají vlastními názvy, i když se ve výsledku jedná o to samé. Použité látky však bývají standardně pevné, odolné proti plísním a snadno čistitelné.

Barevný potah může originálně oživit terasy

Ovládání

Markýzy lze ovládat buď manuálně, nebo pomocí elektromotoru, a to spínačem, ale i na dálku. To, že elektrické ovládání bude pohodlnější, není třeba příliš vyzdvihovat. Do menších míst a na lehčí markýzy vám ovšem plně postačí manuální řešení, tedy různé formy klik.

Elektrický pohon je skvělým řešením na velké terasy a těžké konstrukce markýz, které jsou navíc vytahovány plynuleji a mnohem šetrněji než při ručním tahu. V případě výpadku proudu bývají modely vybaveny také nouzovou klikou.

Pokud systém umožňuje dálkové ovládání, nebudete navíc muset pro zastínění ani vstát z lehátka. Moderní modely mohou být doplněny o chytrá čidla, která automaticky stříšku zatáhnou v případě silného větru, nebo vytáhnou za silného slunce. To může mít příznivý dopad i na dlažbu a celkové klima terasy, která nebude nepříjemně rozpálená po celém dni.

Pokud pořizujete vypínač na omítku, ověřte si, že se jedná o vodotěsné provedení.

Pět rad na závěr

  1. Dbejte na to, abyste při nárazech větru, silném dešti a jiných nepříznivých podmínkách měli markýzu vždy zataženou.
  2. Markýzu před zasunutím ideálně vždy vysušte. Tím předcházíte vzniku plísní.
  3. Pro celkový lesk látky a živost barev jednou za čas potah jemně očistěte vodou s jarem a konstrukci potřete pár kapkami oleje.
  4. Markýza skvěle poslouží i na podzim, pořídíte-li praktické doplňky ve formě topného panelu, nebo LED pásek.
  5. Obal markýzy otvírejte opatrně, aby nedošlo k rozříznutí potahu.